Gestalt
283
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-283,bridge-core-2.4.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-29.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,qode-wpml-enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-7.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-681

Gestalt

To jednocześnie forma psychoterapii, kierunek w psychologii i filozofia życia. Jako kierunek w psychologii Gestalt wywodzi się z psychoanalizy,  a jako filozofia życia, z psychoanalizy, egzystencjalizmu i fenomenologii oraz buddyzmu zen. Należy do szerszego nurtu psychologii i psychoterapii humanistycznej.Za twórcę uważany jest Frederick Pers, lekarz, psychoterapeuta.

Według teorii Gestalt przyczyną problemów w życiu człowieka jest brak świadomości, przeżywanych uczuć, potrzeb, możliwości i ograniczeń. Dlatego też często poczucie bezradności, zależności, wykorzystania przeważa nad poczuciem radości, kreatywności i satysfakcji.

Słowo Gestalt oznacza figurę postać, zorganizowaną całość. Człowiek tworzy sumę wszystkich swoich elementów i w każdym momencie tworzy niepowtarzalną całość i jest ona czymś więcej niż sumą części. To pojęcie podkreśla konieczność całościowego i zintegrowanego ujmowania doświadczenia. Dla podejścia Gestalt charakterystyczne jest przekonanie, że ludzie nawet Ci znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji najlepiej będą rozwijać się i brać odpowiedzialność za swoje życie, kiedy staną się bardziej świadomi tego kim są, jakie mają potrzeby, pragnienia, co czują, myślą i jakie przeżywają konflikty miedzy tym co mówią i robią. Wtedy mogą czuć się odpowiedzialni za własne życie i dokonywać lepszych wyborów. Terapia Gestalt koncentruje się na teraźniejszości Tu i Teraz, a także odkrywa w jaki sposób nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość. Terapeuta towarzyszy klientowi w osiągnięciu lepszego rozumienia i świadomości siebie, w odkrywaniu nowych możliwości i badaniu tych części siebie, które były wcześniej dla nas niedostępne . W wyniku tego procesu może nastąpić uwolnienie od cierpienia, większej niezależności otwartości, kreatywności, radości, pełniejszego uczestnictwa w życiu przy większej świadomości kontaktu ze sobą i bardziej satysfakcjonujących relacjach z ludźmi.

Celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości, która prowadzi do rozwoju jednostki jako indywidualności w poczuciu wolności i odpowiedzialności. Terapia skupia się nad potrzebami rozwoju ,samorealizacji, wsparcia i opieki jednostki.